Moğolistan’da yeni Türk izleri bulundu

25 Ağustos 2011 Perşembe

21 Ağustos 2011

Moğolistan’da günümüzde Karabalgasun denilen, Uygur Kağanlığının başkenti Ordubalık'ın güneyindeki Dörnbelgin bölgesinde, 2006'dan beri sürdürülen kazı çalışmalarında, Uygur Kağanlığına ait kurganlar (mezar) bulundu.


Mezarların üzerinde Göktürk alfabesiyle yazılmış bir yazıt bulundu. Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, “Bu iki satırlık metin Türk dili tarihi açısından son derece önemli bir buluş. Yazıtın okunmasıyla Türk dili tarihi açısından önemli bilgiler elde edileceğine inanıyoruz” dedi. 


Prof. Dr. Akalın, o zamanki adıyla Ötüken bölgesi denilen bölgedeki anıt mezarlarda kağanların, prenslerin ve şehzadelerin gömülü olduğunun düşünüldüğünü anlattı. Göçebe teriminin ancak bir yaşam tarzı olarak bir diyardan başka diyara gidip yaşayan topluluklar için kullanılabileceğini savunan Prof. Dr. Akalın, “Burada Türk uygarlığının yerleşik bir medeniyet kurduğunu açıkça görebiliyoruz. Moğolistan’da toprağı kazdığımızda Türk dilinin ve uygarlığının izleri ortaya çıkıyor” dedi.


Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/18540548.asp

* * *


                KARABALSAGUN YAZITI


Kaynak: http://www.dilimiz.com/belgeler/mogolistan.htm0 yorum:

Yorum Gönder