AVRUPA, TÜRKİYE ve ŞOK AÇIKLAMALAR (8) ve SON..

15 Şubat 2010 Pazartesi
Alman Tarihçi HAMMER şöyle demişti bir zamanlar: “Tarih Türklerden çok şey öğrendi. Onların elinden çıkma öyle eserler var ki, bunlar uygarlığın birer ziynetidir.”


La Martin ise: “Bence insanlığa şeref veren Türk ulusunun düşmanı olmak insanlığın düşmanı olmaktan farksızdır.”


Martin Luther Almanlara şöyle seslenir: “Ey Almanlar, bırakınız Türkler Almanya’yı istila etsinler, hakkın adaletin ne olduüunu size Türkler öğretecektir.”


Bu sözler acaba neden söylenmiş, düşünmek gerek..


Tartışmalara Yrd. Doç. Dr. Cengiz ALYILMAZ da katılarak diyor ki: “Türkiye’nin 2 katı yüz ölçümüne sahip Moğolistan’daki araştırmalar gösterdi ki “Ben Türküm” diye haykırmayan hiç bir anıt, hiç bir yazıt, hiç bir bengü taşı yok oralarda.


Bulgular artık şunu belgeliyor: KÖLTİGİN, BİLGE KAĞAN ve TONYUKUK yazıtları Türklerin ilk yazıtları değil. Türk dili burada deyim, vecize, atasözü düzeyine ulaşabiliyor ancak. Alfabe tesadüfi bir alfabe olmayıp ORHUN’a gelinceye dek mükemmelleşmiş ve imlâ kuralları şekillenmeye başlamıştır.
ETRÜSKLERİN SIRRI!


Kazım MIRŞAN Etrüsklere ilişkin yine şok açıklamalar yaparak konuya yepyeni bir boyut getiriyor:


İtalya’da Piacenta Settina bölgesinde ki PO ovasında, bir Etrüsk anıtı var. Bronzdan yapılma, taş değil sapasağlam hiç bozulmadan günümüze dek kalabilmiş.


Anıtta bir piramit figürü görünüyor. Piramidin güney tarafı Etruria’yı gösteriyor, bugünkü İtalya’da. Öbür tarafı ise Avusturya’daki Kelt Bölgesini gösteriyor. Piramidin bir diğer ucu ise Fransa’daki Glozel’i gösteriyor. Yani bize demek istiyorlar ki biz Glozel halkı, Etrüsk halkı ve Avusturya’da yaşayan Etrüskler aynı halkız…


Mirşan devam ediyor: Bu anıtta bir de “göz” figürü var. Gözün yanında “ESİÇİN ELİZ” yazılı, yani “senin anmakta olduğun halk”


O ne demek? ETRÜSKLER!


Ayrıca aynı yerde “OK ULUYUZUG” demiş. Anımsanacaktır, Türkler kendilerine çok eskiden “OK” diyorlardı, Türk demeden önce. “OK” yüceliüi, yani “Ok hakimiyeti” anlamına geliyor. Burada ayrıca “Esibiz es uçulusug” diyor, “bize bağlı liderlik” anlamında. Bu da GLOZEL’i gösteriyor, çizgileri takip edince.


Anıtın üst kısmında “uzatikulir uçuz”, -uzaktaki liderlik- anlamında. Yani güneydeki ülkeler demek oluyor.


Buradaki en önemli yazı “usuluçun” ifadesi. Usulmak yani vücut bulduğunuz yön. Us vücut demek, Batı “corpus” diyor. Etrüskler “us” kelimesini Tanrı manasında da kullanıyor. Yani bizi yaratan Tanrı var ya, işte onun bulunduğu yön deyip doğuyu gösteriyor, oradan geldik demek istiyor. “Eziçiz esis atab” diyor yine, “atab”- atanan şey- bugünkü anlamında. Yani “transfer olanlar bölgesi” demek istiyor.


“Heredot’ta Anadolu’dan gelenler Umbria’ya yerleştiler” der kitabında. Tümüyle doğru! Etrüsklerin bu ifadesini de Heredot doğrulamış oluyor. Umbria’ya yerleşenlere “transfer olanlar” diyor.


Daha ne desin?
TÜRKLERİN ANA YURDU:


Türklerin ana yurdu neresidir diye sormak gerekmez mi artık?


Orta Asya mıdır? İtalya’da Etrüsklerin olduğu Orta İtalya mıdır? Nedir?


Kazım Mirşan’a göre “Türkler tarih boyu toplu halde altı yerde bulundular.”:


- Issık Gölü ve civarı

- Ural Daglarının güneyi, Sölgentaş Mağarasının bulunduğu yer.

- Tavas ve civarı (Bu Türklerin asil ana yurdudur – Kazakistan)

- Sibirya Ulukent Havzası

- Doğu Anadolu

- Güney Batı Fransa (Burada da Türkler yaşamış)

 Türkler Doğu Anadolu’da Mısırlılardan önceki dönemde bulundu. Mısır yazısı da buradan Mısır’a gitti.


Bu altı yerin hepsi de Türklerin ana yurdu olduğunu göstermez. Türkler birinden diğerine gitmişler ve yer değiştirmişler sürekli…


Türklerin ana yurdunun Kazakistan olduğunu söyledik. Etrüsklerin sembollerinden bir çoğu Kazakistan’da görülen sembollerin aynısı. Etrüsklerin Avusturya’da bıraktıkları eserler de aynı.
İLGİNÇ DİĞER AÇIKLAMALAR:


Prof. Muazzez İLMİYE ÇIĞ konuya uzmanı olduğu Sümerler ile giriyor, diyor ki:


“Azerbaycan’da ATAKİŞİ ÇELLİKLİOĞLU KASIM diye bir Doçent var kitabında "SÜMERCE tümüyle Türkçedir” diyor.


Kanadalı bir hanım araştırmacı EZEL, Kanada’ya daha 12. yüzyilda yani İsa’dan 1200 yıl önce Orta Asya’dan Türklerin gelerek oraya yerleştiğini, Apaçilerin Türk olduğunu söylüyor. Gel de şimdi çık işin içinden!


Görünen o ki bütün bu açıklama ve savlar mutlaka daha ayrıntılı ve bilimsel olarak araştırılarak sonuçlandırılmalıdır. Zira sav düzeyinde kalan bütün bu bulgular bilimsel olarak kanıtlandığında tarih özellikle Türk ve Avrupa tarihi yeniden yazılarak müthiş gelişmelere sahne olması kaçınılmaz.


Popper’in dediği gibi “bilimin günümüzdeki en önemli özelliği yanlışlanabilir olmasıdır. Yoksa bilim bilim olmaz, doğma veya ideoloji olur.”


Şimdi de tekrar Yüce Atatürk’e kulak verelim:


“Dünya yüzünde ondan (Türk) daha büyük, ondan daha ESKİ, ondan daha temiz bir millet yoktur ve tüm insanlık tarihinde görülmemiştir” (1929)

“Türk yurdu daha çok büyüktü. Yakın ve uzak zamanlar düşünülürse Türk’e YURTLUK etmemiş bir KITA yoktur. Bütün dünyada Asya, Avrupa, Afrika hatta Amerika Türk atalarına Yurt olmuştur.” (1929)


Takdir ve yorum okuyucuların ve tabi ki araştırmacıların.


Konunun peşini bırakmayacağız!
Kemal ABDULLAHOĞLU /Önce Vatan Gzt. / 18/11/2006
0 yorum:

Yorum Gönder